SKAŅU MEŽS VISUMA CENTRĀ

 

 

18. maijā pēc dažu dienu garas rezidences Madonā  MABOCA galerijā Visuma Centrs 2 notiks eksperimentālās mūzikas koncerts un izstāde, kuros uzstāsies taivāniešu-vācu projekts “SABIWA”, kā arī korejiešu-vācu projekts “bela”. Abos koncertos mūziķi prezentēs jaunas koncertprogrammas, kas radītas sadarbībā ar Latvijas mūziķiem.

 

Medijs “A Closer Listen” par “SABIWA” raksta sekojoši: “No visiem mūziķiem, kuru daiļradi esam recenzējuši šajā mājaslapā, “SABIWA” ir pati eklektiskākā. Viņas mūzikas daudzveidība ir neticama, robežojoties no ambientās mūzikas līdz “gabber” un folkmūzikai vienā albumā.”

 

Šajā koncertā “SABIWA” sadarbosies ar latviešu eksperimentālajiem mūziķiem “Posverdad Trax” un Sarmu Gabrēnu.

“Posverdad Trax” ir Andreja Zālīša starpžanru elektroniskās mūzikas projekts. Zālītis iepriekš darbojies tādos uz trokšņu mūziku vērstos projektos kā “PuseH PuseW”, “Pro Statik”/”Andriksons” un “Streets of Sex”, savukārt 2020. gada oktobrī projekta “Posverdad Trax” debijas ierakstu “The Neutral Sin” publicēja ievērojamā eksperimentālās elektroniskās mūzikas izdevniecība “Opal Tapes”.

 

Čelliste un elektroniskā mūziķe Sarma Gabrēna savulaik tikusi raksturota kā “skaņu burve”. Viņa sastrādājas ar skaņu māksliniekiem, rakstniekiem un performanču māksliniekiem, un ir arī grupas “Grab” sastāvā. Daba, īpaši mežs, ir liels Sarmas iedvesmas avots, un mūziķe bilst, ka ar skaņu palīdzību cenšas atgādināt klausītājiem par to saikni ar visu dzīvo.

 

“bela” ir Berlīnē bāzēts korejiešu mūzikas un performanču mākslas projekts, kas apvieno korejiešu tradicionālās mūzikas un post-klubu mūzikas elementus ar melnmetālam raksturīgiem vokāliem. “bela” īstenoto radošo sadarbību vidū ir tūre ar avangarda čellisti Okjunu Lī (Okkyung Lee) un kopīgi pasākumi ar trokšņu mūziķi Pharmakon un perkusionistu Eli Kesleru (Eli Keszler). “bela” priekšnesumi notikuši tādos festivālos kā “CTM” Berlīnē, “Unsound” Krakovā un “Rewire” Hāgā.

“bela” debijas albumu “Noise and Cries” 12. aprīlī kopīgiem spēkiem publicējuši izdevniecība “Subtext” un festivāls “Unsound”. Medijs “The Quietus” par ierakstu raksta šādi: “Šī ir pirmā reize, kad ierakstā dzirdama “bela” balss. Un kas par balsi! [..] Šis rūciens atgādina aizmiguša pūķa pakāpenisko atmošanos, kas sekojoši mūs ieskauj un pasargā savā dārdoņā.”

 

“bela” sastrādāsies ar vizuālo mākslinieci Līgu Stibi un igauņu-latviešu eksperimentālo vokālisti Eleonoru Kampi. Tiks pētīts privātā un publiskā pretnostatījums, kas pārveidots disonējošos, izdomātos stāstos, veido asociāciju ar Freida definēto “unheimlich” jēdzienu, kur labi pazīstamais kļūst stindzinoši biedējošs un izplūst robeža starp fantāziju un realitāti. Performanti, izmantojot balsi un elpu, radīs trokšņus, kas iemiesos atrasto objektu atmiņas, tos atgriežot no aizmirstības. Vizuāliem skaņas objektiem mijiedarbojoties ar performantu balsi un kustību, skatītāji tiks rosināti domāt par piederību, saknēm un vietas atmiņu.

 

Eleonora Kampe, pazīstama arī kā “eleOnora”, praktizē netradicionālas vokālās tehnikas un attīsta savu balsi kopš 2010. gada. Viņa darbojas gan kā solo māksliniece, gan kā dalībniece brīvās improvizācijas duetos “Road To Saturn” un “Tencu/eleOnora”. Izceļams ir arī viņas eksperimentālā blūza projekts “Ringhold”.

Šī gada oktobrī Kampes pirmo solo albumu – ierakstu “tuuljamuud” – publicēja britu izdevniecība “Cruel Nature Records”.

Kampe ir starp tiem Baltijas avangarda mūziķiem, kam izdodas uzturēt starptautisku reputāciju – viņas mūziku atskaņojuši, piemēram, radiostacijas “BBC3” raidījumi “Late Junction” un “Freeness”.

 

Izstādē Madonā, kas būs apskatāma no 18. maija līdz 28. jūnijam, bez iepriekš pieminētajiem māksliniekiem ar jaunizveidotiem mākslas darbiem piedalīsies arī Skaņu meža krusstēvs Viestarts Gailītis un analogās fotogrāfijas meistare Ieva Balode.

 

Izstādes un koncerta sākums 22.00

Ieeja pasākumā ir bezmaksas

 

 

Koncertus rīko nepieradinātās mūzikas biedrība “Skaņu mežs”, kā arī novatoriskajai mūzikai veltītā platforma “SHAPE+”, ko atbalsta Eiropas Savienība. Pasākumi ir daļa no koncertsērijas “1-2 cauri!”, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

MABOCA galerijas darbību atbalsta SIA Erica Synths.

 
Publicitātes attēlu autors: Zigmunds Lapsa
 
Fotogrāfiju autore: Līga Stibe
 
Fotogrāfiju autors: Tv Maskava
 
Dokumentācijas autors: Rolands Briedis