ANNA EGLE

TREJDEVIŅI

 

17/08 - 5/10

 

 

"Aiz trejdeviņām jūrām un trejdeviņiem kalniem,

Ir kāds trejdeviņsakņains koks.

No kurienes tas nācis?

Uz kurieni iet?

 

Saknes apņem dzīles kā rokas,

Zem-zemu avotā ūdeni dzer,

Tuvu pie zemes zari tam liecas,

Augšup deviņi stari tiecas.

                                                                      

 

Aicinu uz personālizstādi “Trejdeviņi” un piedāvāju ielūkoties savu trijkājaino skulptūru pasaulē.

 

Skulptūru rašanās pamatā ir manā dzīves ceļā piedzīvotais – kļūdas, kas man joprojām “jāizsmeļ”, un izdarītās izvēles, kas mani ietekmēs vēl ilgi. Es nevaru laiku pagriezt atpakaļ vai atcelt izdarīto, tādēļ meklēju ceļu, kā sevi izglābt no izmisuma, kurā biju iekūlusies. Kamēr dzīvoju, pati sevi maldinot, es neredzēju, kas man ir pieejams – dārgumi, aiz trejdeviņām atslēgām aizslēgti. Katrs darbs ir kaut kas svēts – kā dārgums, kas, ejot savu ceļu, atrasts. Manuprāt, caur saviem trijkājiem es mācos iepazīt un izpētīt tumsu un gaismu, kas manī mīt, un arī tēlniecība ir par gaismas un ēnas attiecībām.

 

Vienā no darbiem esmu atveidojusi savu interpretāciju par koku ar 3 lielām saknēm kā pirkstiem, kas pārveidojas par dinamisku zarotni augšgalā. Šīs rokas simboliski runā par darba kultūru kā garīgu ceļu, kurā kā caur saknēm smeļos patiesu jēgu savā dzīvē. 

Atskatoties pagātnē, es būtu vēlējusies izrādīt vairāk mīlestības savai omītei viņas mūža nogalē. Tādēļ vienu no darbiem veidoju kā veltījumu sievietēm un mātēm, caur kurām mēs visi esam piedzimuši. Tā iedvesma nāk no sen redzēta sapņa, kur sievietes, viena otru turot uz pleciem, pašā augšā nes mani.

 

Manu trijkājaino skulptūru izmēri lielākoties pārsniedz cilvēka augumu; tām ir raksturīga maiga, gaismu atstarojoša tekstūra, lakoniskām formām mijoties ar tehniski sarežģītiem atveidojumiem.

 

Gaidīšu jūs manā Trejdeviņu pasaulē! Pavērsim priekškaru uz mūsu dzīves saknēm un galotnēm, gaismu un tumsu kopā!

----

 

Esmu māksliniece Anna Egle (dz. 1990) no Rīgas, kas radoši darbojas tēlniecībā. Vairāk kā desmit gadus esmu strādājusi ar sakrālās tēlniecības projektiem Amerikas Savienotajās Valstīs, kur mani darbi atrodami privātās kolekcijās. Mana pieredze tēlniecībā ietver plašu spektru – no smalkām, juvelierizstrādājumiem līdzīgām skulptūrām līdz pat lielformāta projektiem ar 6 un 9 metrus augstām māla figūrām, kas vēlāk atlietas bronzā. 2017. gadā  Latvijas Mākslas akadēmijā ieguvu Maģistra grādu tēlniecībā, un kopš 2011. gada esmu organizējusi personālizstādes Latvijā, kā arī piedalījusies grupu izstādēs Latvijā un Eiropā. 

 

Savā praksē izmantoju dažādus mūsdienās aktuālus tēlniecības materiālus. Mīlestība pret mākslu man ir mantota no ģimenes – jau bērnībā dzīvoju līdzi radošajiem procesiem tēta un mammas mākslas darbnīcā, un pati eksperimentēju ar dažādiem materiāliem un tehnikām. Šobrīd man ir interesanti radīt darbus, kas bagātina un līdzsvaro telpas gaisotni. Maniem darbiem raksturīgs vieglums, formu lakoniskums un gaismu atstarojoša tekstūra. Bieži savus darbus papildinu ar dzejas valodu, lai padziļinātu to uztveri. Mani aizrauj arī citi radošie paņēmieni, piemēram, performatīvas, muzikāla rakstura dimensijas kā skulpturālo darbu baudījuma paplašinājums.

 

Veidot savus darbus man nozīmē atklāt gan savas iekšējās, gan man apkārt esošās pasaules bagātību – to, ko iepriekš nezināju, nepamanīju."

 

Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds

 
 
Publicitātes attēls: Aksels Bruks
 
 
SABĪNE VERNERE
DEALING TEMPTATION. SIRĒNAS
 
 
4. jūlijā pulksten 18.00 MABOCA galerijā Visuma Centrs 2  notiks Sabīnes Verneres izstādes "Dealing Temptation. SIRĒNAS" atklāšana. Ikviens ir laipni gaidīts!

 

"Sabīnes Verneres personālizstāde pievēršas dēmonizētās sievietes arhetipa iekšējai pasaulei. Verneres darbu cikla centrālais tēls – sirēna – sakņojas sengrieķu mitoloģijā. Sirēnām piešķirtās īpašības ir vēsturiski stigmatizētas un sabiedrībā pieklusinātas. Šīm mitoloģiskajām būtnēm ir piedēvētas spējas ievilināt iekārē kritušos neapskaužamos likteņos un šo tēlu spēkam piedēvētā bīstamība ir likumsakarīga, tomēr to demonizācija sakņojas bailēs no femīnās varas. Sieviešu monstrozitāte sengrieķu mitoloģijā, no Medūzas, Lamijas līdz Scillai un Sirēnām, ir akcentēta ar ķermeņa hibriditāti, taču sirēnām piedēvētais fatālais atribūts ir viņu navējošā dziesma. Sirēnu bīstamība slēpjas tajā, ka viņām ir balss, kas ir pretrunā ar patriarhālajām dzimumu konvencijām. Homēra eposos sirēnas tiešā veidā nenogalina – ar sirēnas dziesmu apburtie vīrieši paši nolēc no klints. Bet kādēļ sirēnas dzied? Kā viņas jūtas? Ko viņas domā?"

 

Žanete Liekīte

 

Sabīne Vernere (dzimusi 1990. gadā Kuldīgā) ir latviešu māksliniece, kura dzīvo un strādā Rīgā. Šobrīd viņa studē Latvijas Mākslas akadēmijas profesionālajā doktorantūrā un vada akadēmijas eksperimentālo mākslas telpu PILOT. Vernere ir ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, papildinājusi zināšanas Antverpenes Karaliskajā mākslas akadēmijā un Zagrebas Mākslas akadēmijā. Viņa ir piedalījusies SKETE glezniecības rezidencē Savvaļa/Savage Latvijā (2022) un JCE rezidencē Parīzē, Francijā (2022).

 

Viņas darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, VV Foundation un Zuzāna kolekcijās.

 

Attēlu autors: Aksels Bruks

Izstādi atbalsta: Valsts kulturkapitāla fonds

 

 

 
 
SKAŅU MEŽS VISUMA CENTRĀ
 

 

18. maijā pēc dažu dienu garas rezidences Madonā  MABOCA galerijā Visuma Centrs 2 notiks eksperimentālās mūzikas koncerts un izstāde, kuros uzstāsies taivāniešu-vācu projekts “SABIWA”, kā arī korejiešu-vācu projekts “bela”. Abos koncertos mūziķi prezentēs jaunas koncertprogrammas, kas radītas sadarbībā ar Latvijas mūziķiem. 

 

Medijs “A Closer Listen” par “SABIWA” raksta sekojoši: “No visiem mūziķiem, kuru daiļradi esam recenzējuši šajā mājaslapā, “SABIWA” ir pati eklektiskākā. Viņas mūzikas daudzveidība ir neticama, robežojoties no ambientās mūzikas līdz “gabber” un folkmūzikai vienā albumā.”

 

Šajā koncertā “SABIWA” sadarbosies ar latviešu eksperimentālajiem mūziķiem “Posverdad Trax” un Sarmu Gabrēnu.

“Posverdad Trax” ir Andreja Zālīša starpžanru elektroniskās mūzikas projekts. Zālītis iepriekš darbojies tādos uz trokšņu mūziku vērstos projektos kā “PuseH PuseW”, “Pro Statik”/”Andriksons” un “Streets of Sex”, savukārt 2020. gada oktobrī projekta “Posverdad Trax” debijas ierakstu “The Neutral Sin” publicēja ievērojamā eksperimentālās elektroniskās mūzikas izdevniecība “Opal Tapes”.

 

Čelliste un elektroniskā mūziķe Sarma Gabrēna savulaik tikusi raksturota kā “skaņu burve”. Viņa sastrādājas ar skaņu māksliniekiem, rakstniekiem un performanču māksliniekiem, un ir arī grupas “Grab” sastāvā. Daba, īpaši mežs, ir liels Sarmas iedvesmas avots, un mūziķe bilst, ka ar skaņu palīdzību cenšas atgādināt klausītājiem par to saikni ar visu dzīvo.

 

“bela” ir Berlīnē bāzēts korejiešu mūzikas un performanču mākslas projekts, kas apvieno korejiešu tradicionālās mūzikas un post-klubu mūzikas elementus ar melnmetālam raksturīgiem vokāliem. “bela” īstenoto radošo sadarbību vidū ir tūre ar avangarda čellisti Okjunu Lī (Okkyung Lee) un kopīgi pasākumi ar trokšņu mūziķi Pharmakon un perkusionistu Eli Kesleru (Eli Keszler). “bela” priekšnesumi notikuši tādos festivālos kā “CTM” Berlīnē, “Unsound” Krakovā un “Rewire” Hāgā.

“bela” debijas albumu “Noise and Cries” 12. aprīlī kopīgiem spēkiem publicējuši izdevniecība “Subtext” un festivāls “Unsound”. Medijs “The Quietus” par ierakstu raksta šādi: “Šī ir pirmā reize, kad ierakstā dzirdama “bela” balss. Un kas par balsi! [..] Šis rūciens atgādina aizmiguša pūķa pakāpenisko atmošanos, kas sekojoši mūs ieskauj un pasargā savā dārdoņā.”

 

“bela” sastrādāsies ar vizuālo mākslinieci Līgu Stibi un igauņu-latviešu eksperimentālo vokālisti Eleonoru Kampi. Tiks pētīts privātā un publiskā pretnostatījums, kas pārveidots disonējošos, izdomātos stāstos, veido asociāciju ar Freida definēto “unheimlich” jēdzienu, kur labi pazīstamais kļūst stindzinoši biedējošs un izplūst robeža starp fantāziju un realitāti. Performanti, izmantojot balsi un elpu, radīs trokšņus, kas iemiesos atrasto objektu atmiņas, tos atgriežot no aizmirstības. Vizuāliem skaņas objektiem mijiedarbojoties ar performantu balsi un kustību, skatītāji tiks rosināti domāt par piederību, saknēm un vietas atmiņu.

 

Eleonora Kampe, pazīstama arī kā “eleOnora”, praktizē netradicionālas vokālās tehnikas un attīsta savu balsi kopš 2010. gada. Viņa darbojas gan kā solo māksliniece, gan kā dalībniece brīvās improvizācijas duetos “Road To Saturn” un “Tencu/eleOnora”. Izceļams ir arī viņas eksperimentālā blūza projekts “Ringhold”.

Šī gada oktobrī Kampes pirmo solo albumu – ierakstu “tuuljamuud” – publicēja britu izdevniecība “Cruel Nature Records”.

Kampe ir starp tiem Baltijas avangarda mūziķiem, kam izdodas uzturēt starptautisku reputāciju – viņas mūziku atskaņojuši, piemēram, radiostacijas “BBC3” raidījumi “Late Junction” un “Freeness”.

 

Izstādē Madonā, kas būs apskatāma no 18. maija līdz 28. jūnijam, bez iepriekš pieminētajiem māksliniekiem ar jaunizveidotiem mākslas darbiem piedalīsies arī Skaņu meža krusstēvs Viestarts Gailītis un analogās fotogrāfijas meistare Ieva Balode. 

 

Izstādes un koncerta sākums 22.00

Ieeja pasākumā ir bezmaksas

 

 

Koncertus rīko nepieradinātās mūzikas biedrība “Skaņu mežs”, kā arī novatoriskajai mūzikai veltītā platforma “SHAPE+”, ko atbalsta Eiropas Savienība. Pasākumi ir daļa no koncertsērijas “1-2 cauri!”, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. 

MABOCA galerijas darbību atbalsta SIA Erica Synths.

 
Publicitātes attēla autors: Zigmunds Lapsa
 
 
ELZA LAPIŅA, UĢIS ALBIŅŠ
IZVĒLE

 

 

Ar prieku ziņojam, ka 6. aprīlī 18.00 MABOCA galerijā Visuma Centrs 2 tiks atklāta Elzas Lapiņa un Uģa Albiņa izstāde IZVĒLE.

 

Atklāšanas programmā Juke ritmi no grupas “Ceriņi” (Džūka Čūska & Labais Dāma) un Tv Maskava

+ slepenais viesis

 

Visi laipni gaidīti!

 

^^^^^

 

IZVĒLE

 

Autori par izstādi: “Mēs aicinām jūs skatīt saturu, lai personalizētu tikšanos, pielāgotu un novērtētu vizuālos materiālus un nodrošinātu pieredzi.

Apmeklējot izstādi jūs izvēlaties pieņemt visas nepieciešamās darbības, kas atspoguļo indivīdu spēju īstenot savu gribu.”

 

 

Izstāde būs skatāma no 6/04 – 10/05

 

Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds

 

Izstādes darba laiki P;O;T 12.00 – 14.00; Sv 12.00 – 16.00, par citiem laikiem vienoties instagram @mabocafestival vai telefoniski 22564227

 
Publicitātes attēli: Aksels Bruks