Gints Rudzītis 

Kandava - Zorgi

 

Gints Rudzītis ir gatavs prezentēt savu pirmo personālizstādi, MABOCA galerijā Visuma Centrs 2, Madonā. Atklāšana notiks 11. novembrī 18.00, un tā tiks papildināta ar Kaspara Putriņa un Tv Maskava muzikālajām performancēm. 

 

 

Uzreiz pēc Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra grāda iegūšanas, viņš nolēma izpētīt dzimtenes ainavu ārpus galvaspilsētas Rīgas, kur pavadījis lielāko daļu savas dzīves. Šobrīd jau vairākus gadus autors dzīvo lauku mājā mežu un purvu ielokā.

Autors ir pakārtojis savu dzīvi eļļas glezniecības, kokgrebuma, augstspieduma un koktēlniecības tehnikām. Viņš ir iekārtojis darbnīcu simtu divdesmit gadus vecā guļbaļķu ēkā aptuveni 30 kilometrus no Rīgas, Iecavas virzienā.

Autors atzīst, ka ir iemīlējies Latvijas dabā un kā vērotājs bezgalīgi tiecās kļūt par daļu no ainavas. Gleznas tiek radītas plenērā, dažkārt tās tiek pabeigtas darbnīcā, bet foto netiek izmantots. Dienas laikā Gints dabā glezno 2 – 3h, tas ir aptuvenais laiks, cik ilgi saule būtiski nemaina savu atrašanās vietu. Šad un tad gleznās iezogas pa kādam jokam, piemēram, ja naktī ir redzēts kāds amizants sapnis, tas var kļūt par darba sastāvdaļu.

Kokgriešana Gintam ir īpaši mīļa. Kokgriezumu tehnikā tiek radītas dažādas būtnes, kas satiktas domu un fantāziju ceļojumos vai iepazītas caur dažādu kultūru simboliem. Ezotērika un mitoloģija rosina autora fantāziju un sniedz atspēriena punktu jaunradītai simbolu sistēmai. 

Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Erica Synths atbalstu.

Izstāde atvērta pirmdienās, otrdienās, trešdienās no 12-14 un svētdienās no 12-16.

 

 

 

 

 

 

PAR MĀRU

 

Ielūgums uz trīs Latvijas mākslas zvaigžņu - Māras Vaičunas, Felicitas Pauļukas un Baibas Vegeres izstādi - "Par Māru" Madonā, MABOCA galerijā Visuma Centrs 2, Poruka ielā 4. 
Izstādes svinīgā atklāšana notiks 23. septembrī pulksten 14.00 
 
Izstāde Visuma Centrā ir vēlēšanās runāt PAR MĀRU, parādīt gleznotājas Māras Vaičunas (1949-2019) darbus.
Māra studiju laikā uzdāvināja pasteļa krītiņus Baibai Vegerei (1948), un tā viss sākās. Baiba Vegere ir viena no nedaudzajām Latvijas māksliniecēm, kura glezno ar pasteli uz audekla. Izstādē eksponētās "Gladiolas" (1984) ir tuvs darbs Baibai, kompozīcijā ir arī citi ziedi, bet tieši gladiolas uzdāvināja Māra. Savukārt "Gleznotāja" (2023) ir Felicitas Pauļuka, izcila portretiste, pasteļglezniecības meistare, un šī pazīšanās ir bijusi nozīmīga gan Baibai Vegerei, gan Mārai Vaičunas.
Felicitas Pauļukas (1925-2014) "Māra" (1977) – filigrāns meistardarbs par klusumu un Māru. Pasteļa tehnikai raksturīgais sausais, gandrīz drūpošais virsmas klājums, Felicitas rokas tuvums papīram, jo pastelis ir tehnika, kurā starp mākslinieka roku un krāsu tikpat kā nav distances, un krītiņu līniju saceltais putekļu starojums ir viņas Māra.
Māra ir atvedusi pie sava darbu labirinta. Varētu iebilst, darbiem ir nosaukumi, otrā pusē skaidri salasāmi. Kad darbs bija pabeigts, mierīgi uz to skatoties, tika dots nosaukums, un šīs pāris rindiņas, pasvītrojot pilnīgo pabeigtību, vēl tiek apvilktas ar līniju, kas atgādina kaķi, un vienmēr tas ir atšķirīgi. Tas nopietnajā procesā ienesa smaida intonāciju. Ir vēl kas tāds, ko Māra mīlēja no sirds, tie bija franču buldogi, kopš mākslas akadēmijas keramikas nodaļas pabeigšanas, suņi bijuši vienmēr. Kādi ir Māras veidotie trauki, paliek noslēpums, darbnīcā neatradām nevienu viņas parakstītu. Māra savus traukus ir gleznojusi, ne apdedzinājusi.
Trauki, jeb to lineārās aprises, ir Māras kluso dabu aktieru kompānija, kas dažādos veidos izspēlē smalku horeogrāfiju starp intuīciju un matemātisku uzdevumu - līnija kā racionālais kodols un ilgstoša gleznošanas procesa nedefinējamais laiks kā daudzslāņu laukumi. Ir darbi, kuros līniju raksts tuvojas šifrētai valodai, ir tādi, kuros Māra sevi atklāj kā virtuozu un ekspresīvu zīmētāju. Visam gleznotajam piemīt cilvēciskas klātbūtnes siltums un slīdošu domu dīvaina miera atmosfēra.
 
Ilze Putniņa
LNMM

Visuma centrā eksponēti šādi Māras Vaičunas darbi: Lotto. 2005; Felicitas darba dēlis. I. un II. 2003; Nezinu. 2016; Otrās brokastis. 2010; Mirušās puķes. 2009; Variācija par tēmu. I. 2006; Ružciems. Bebru purvā. 2011; Klusā daba jūlijā. 1986.
 
Izstāde veidota ar VKKF un Erica Synths atbalstu. 
Galerija izsaka pateicību mākslas vēsturniecei Ilzei Putniņai un māksliniecei Ievai Putniņai par iesaistīšanos izstādes veidošanā. 
 
Izstāde apskatāma no 23/09/2023 - 23/10/2023.
Izstāde atvērta Pirmdienās, Otrdienās, Trešdienās no 12-14, Svētdienās no 12-16 
 
 
 
 
 

 

DIRTY ROMAN TIKS

 

12. augustā 17.00 MABOCA galerijā Visuma Centrs 2 tiks atklāta izstāde "DIRTY ROMAN tiks", ko veidojuši mākslinieki Ivars Grāvlejs (LV), Katya Berlova (UA) un Roman Hruda (CZ). Izstādes atklāšanā notiks "Avīzes Nosaukums" dzejas lasījumi un par dzīvo mūziku rūpēsies duets Labais and Čūska. 

 

"Gumijas Ezītis un Sunny Bumbulītis mīl iepazīt pasauli un izklaidēties. Viņi satikās Karpatu kalnos, nosauca sevi par Netīrajiem Romantiķiem un nolēma estetizēt destruktīvas parādības. Kādu dienu viņi satikās ar Dirty Roman, zēnu, kuram patīk būt kailam un spēlēties ar zeķēm. Viņš bija ļoti jautrs un radošs un kļuva par viņu draugu. Dirty Roman pastāstīja viņiem par vietu, ko sauc par Visuma centru 2, kur dzīvo meitene vārdā Shady Lady, kurai patīk bokss. Dirty Roman pastāstīja, ka Visuma centrā 2 ir kraukšķīgas, sulīgas un savstarpēji mijiedarbojošas morāles normas un ka katrs var brīvi būt pats par sevi. Tur nav noteikumu vai likumu; nekārtība ir norma un komforta zona. Cilvēkus iedvesmo kļūdu un neveiklību koncepts, un viņi var darīt, ko vien vēlas, ja vien nevienam nenodara pāri. Gumijas Ezītim un Saulainajam Bumbulītim patika stāsts par Visuma centru 2. Viņi nolēma kopā ar Dirty Roman doties uz Madonu, skudru cerībām klātu Latvijas pilsētu.

 

 

Izstādes nosaukums: DIRTY ROMAN tiks

Autori: Roman Hruda,  Dirty Romantics (Gumijas Ezītis - Katya Berlova & Saulainais Bumbulītis - Ivars Grāvlejs)"

 

 

Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Erica Synths

 

Izstāde būs skatāma no 12. augusta līdz 20. septembrim.

 

 

 

 

VIZUĀLS IESKATS FESTIVĀLA PROGRAMMĀ

 

 

Kaspars Groševs un Raids Kalniņš "Spēlēju un dancoju" MABOCA galerijā Visuma Centrs 2

Galerija atvērta Sv., P., O., T.: 12.00 - 16.00

 

 

 

Murchello. Kaķis - gleznotājs, kas otas vietā izmanto ķepiņas. 

Madonas dzelzceļa stacija atvērta katru dienu no 12.00 - 22.00

 

 

 

Anna Egle "O.K.", skulptūra ir izvietota Saules un Cesvaines ielas krustojumā, zālājā sliežu pusē 

Tā ir apskatāma jebkurā laikā

 

 

 

Kārlis Bogustovs "Dziras bārdas" kinoteātrī "Vidzeme"

Izstāde ir apskatāma kino seansu laikos vai sazinoties ar mums personīgi

 

 

 

Andris Eglītis "7 pelēkā kuba studijas" Madonas autoostā

Izstāde ir apskatāma katru dienu no 5.00 - 19.30

 

 

 

Shady Ladies 2023, darbs atrodas Smilšu ielā 10, garāžu teritorijā sliežu pusē

Darbs ir apskatāms jebkurā laikā

 

 

 

Viestarta Gailīša performance festivāla atklāšanas dienā

 

 

 

Arvīda Ulmes performance festivāla atklāšanas dienā

 

 

 

Kaspara Rolšteina un Normunda Griestiņa performance festivāla atklāšanas dienā

Performances pamatā ir Kaspara Rolšteina librets "Sarkaņu urbuma analīzes"

 

 

 

bENGA wRONG "Mother" - performance festivāla atklāšanas dienā

mūzikas autors - Platons Buravickis 

 

 

 

Toms Auniņš "Meditācija. MADONA" 7h gara performance festivāla atklāšanas dienā 

 

 

Visu iepriekšējo foto autors: Ivars Grāvlejs

Visu turpmāko foto autors: gļuks

 

 

Brīnumu Nakts' 12 festivāla atklāšanas nakts

 

PERESTROIKA 

 

KABLAM

 

YOUR PLANET IS NEXT 

 

ORIGO BOYS

 

KODEK

 

ESSEENESNES

 

IMANTS PULKSTENIS

 

STABS 

 

 

 

FESTIVĀLA ATKLĀŠANAS PROGRAMMA 20.05.2023.

 

 

MABOCA GALERIJA VISUMA CENTRS 2, 

Poruka ielā 4

 

14:00   Kaspara Groševs & Raids Kalniņš 

            Laila Kaletta

14:30   Toms Auniņš

 

 

MADONAS AUTOOSTA

Rīgas iela 6

 

15:20   Andris Eglītis

 

 

SMILŠU IELA 10

Garāžas sliežu pusē

 

16:00    Shady Ladies

             Arvīds Ulme

16:30    Viestarts Gailītis

 

 

DZELZCEĻA STACIJA "MADONA"

Saules iela 2

 

17:00   Murchello 

 

 

SAULES UN CESVAINES IELAS KRUSTOJUMS

Zālājs sliežu pusē

 

17:30   Anna Egle

 

 

AUTOBUSU PARKS 

Cesvaines iela 5

 

18:00    Kaspars Rolšteins & Normunds Griestiņš 

19:00    bENGA wRONG & Platons Buravickis

 

 

KINOTEĀTRIS "VIDZEME"

Tirgus iela 5

 

20:30    Kārlis Bogustovs

22:00    BRĪNUMU NAKTS

 

 

 

MADONĀ NOTIKS TREŠĀ LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS UN BIZNESA BIENNĀLE “MABOCA’ 2023”

 

 

 

20. maijā Madonā ar koncertprogrammu “Brīnumu nakts” tiks atklāta Madonas starptautiskā mākslas un biznesa biennāle MABOCA (Madona Bunch Of Cool Art). Festivāls jau trešo gadu klātesošo sirdis priecēs ar starpdisciplināru programmu kā pašmāju, tā arī Zviedrijas, Vācijas un Itālijas mākslinieku izpildījumā. Šogad Madonas dzelzceļa stacija, autoosta, kinoteātris " Vidzeme" un vairākas ārtelpu lokācijas Madonas pilsētā tiks iedzīvinātas ar vizuālo mākslu, mūzikas, teātra un dzejas performancēm.

 

MABOCA kalpo kā virzītājspēks laikmetīgās mākslas norišu popularizēšanai Madonas reģionā, veicinot Latvijas radošo kopienu uzplaukumu perifērijā un atsvaidzinot Latvijas kopējo kultūras ainavu.

 

MABOCA sniedz vairāk par audiovizuālu pieredzi un baudījumu, tas ir piedzīvojums, kurā žanriski vizuālā māksla mijas ar mūziku un vārda mākslu, paplašinot estētiskās pieredzes robežas. Mazpilsētas realitātes un dabas kontekstā MABOCA ieņem terapeitisku statusu. Radot pateicīgu vidi radošiem meklējumiem, ikviens apmeklētājs ir aicināts ņemt līdzdalību dinamiskas mākslas un mūzikas pasaules veidošanā.

 

Lai arī cik ļoti var censties pretoties absurda aicinājumam, mākslas un biznesa biennāle gan tematiski, gan stilistiski ierauj skatītāju ironijas spēlē. Ieraudzīt mūsu sabiedrību, šo laikmetu no malas, kļūt par sava laikmeta liecinieku, tas nozīmē arī spēt par to paškritiski pasmieties. Bet šeit satīra nav pašmērķis. Tā ir drosmes forma, kurai netrūkst arī autentiskuma devas. Kā tiešā, tā pārnestā nozīmē tā ir sauja svaiga gaisa. Patīkami atsvaidzinoša deva mākslas tās visnegaidītākajās nokrāsās. Atsvabināti no nopietnības un metafizisko moku sloga, gan paši mākslinieki, gan festivāla apmeklētāji, veidojot attiecības ar mākslu, tiek aicināti būt patiesi pret sevi un savu mākslu. Atzīsimies sev, cik ļoti mēs esam izslāpuši pēc svaiguma.

 

Sekojot moto “ceļš kā mērķa sastāvdaļa”, festivāla apmeklētāji, kuri ieradīsies no Rīgas, tiek aicināti mērot ceļu BRĪNUMU BUSĀ kopā ar citiem laikabiedriem. Tādējādi, šie 162 km kļūst par savdabīgu rituālu. Privilēģiju lomas ir apvērstas: Rīgas iedzīvotāji ir lūgti pielikt nedaudz pūles un doties pretī mākslai uz Madonu, nevis kā ierasts - otrādāk.

 

Aicinām uz biennāles atklāšanu 20. maijā Madonas kinoteātrī "Vidzeme". Atklāšanas ietvaros  paredzētas performances un īpaša koncertprogramma Brīnumu Nakts. Pasākuma dienā būs pieejama karte, kas palīdzēs orientēties bagātīgajā programmā.

 

Izstādes būs skatāmas no 20. maija līdz 15. jūlijam.

 

MABOCA’ 2023 vizuālās mākslas programmā piedalās:  Andris Eglītis, Anna Egle, Arvīds Ulme & Madara Ulme, benga wrong & Platons Buravickis, Kaspars Groševs & Raids Kalniņš Kaspars Rolšteins & Normunds Griestiņš, Kārlis Bogustovs, Laila Kaletta (DE), Murchello (IT), Pēteris Ķimelis, Shady Ladies, Toms Auniņš, Viestarts Gailītis, Zane Žeivate

 

BRĪNUMU NAKTS’12 koncertprogrammā piedalās: ESseenesNES, KABLAM (SE), KODEK, Imants Pulkstenis, Origo Boys, Perestroika.zip, STABS, Your Planet Is Next (SE)

 

Festivālu organizē mākslas apvienība GolfClayderman, un tas tapis ar SIA ERICA SYNTHS, un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

 

 

Tekstu sagatavoja Madara Ulme.