ANDRIS EGLĪTIS 

7 PELĒKĀ KUBA STUDIJAS

 

Katra glezna ir unikāla un oriģināla!

 

Taču vēsturiski bieži vien mākslinieki un viņu darbnīcas veidojuši daudzas versijas vienai un tai pašai kompozīcijai. Piemēram, Jaņa Rozentāla gleznai “Princese ar pērtiķi” ir zināmas vismaz piecas dažādas versijas. Kā arī visas ikonu glezniecības tradīcijas pamatā ir iepriekšējo ikonu kopēšana. Nu ne gluži tieša kopēšana, bet katrā ziņā tur pavisam citas attiecības ar mākslinieka tieksmi pēc oriģinalitātes.

Atceros arī lasījis, ka Wilhelms Sasnals esot neskaitāmas reizes no jauna gleznojis vienu un to pašu gleznu, lai nononāktu līdz vēlamajai izteiksmes precizitātei.

 

Milzum daudz domu un jautājumu veltīts attēla unikalitātei un tā oriģinalitātei mūsu attēlu

pārpilnības pasaulē, taču arī mani interesēja pataustīt šo lauciņu.

 

Šoziem gleznoju darbu ciklu "Cauri tumsai". Biju uzbūvējis portatīvo gleznošanas staciju savā busā un ik pa laikam piestāju, lai uzgleznotu kādu situāciju, kas piesaistījusi manu skatienu. Tie bija spontāni un ļoti intensīvi gleznošanas brīži, kuros sastapās gaismas, telpas un laikapstākļu situācija ar lakonisku glezniecības valodu. Darbi tapa vienā seansā, nepieļaujot labojumus vai precizējumus. Bieži pārņēma sajūta par katra šī brīža īpašo unikalitāti.

 

Un tad man šķita interesani vienu no šiem mirkļiem gleznot vairākas reizes; un novērot, kas šajā procesā mainās - sākotnējā interese par atklājumu; vēlreiz, mazliet precīzāk; tad kļūst lakoniskāk, atbirst liekais; viss jau ir pazīstams, var koncentrēties uz precīzāku izteiksmi; mazliet jau apnika, jāmēģina izsisties cauri uz nākamo tēlainības līmeni; tomēr uzlija; sāk jau satumst…

 

Esamības mirkļa un attēla unikalitātes attiecības?

 

Par gleznas sižetu - gleznās redzams izstāžu paviljons “Pelēkais kubs”. Iztēlots, uzbūvēts, uzgleznots. Vai tas ir īsts jābrauc skatīties uz izstādi "Savvaļa" (www.savvaļa.lv). No Madonas autoostas ar autobusu uz turieni var ceļot dažādos veidos, bet jānonāk pieturā Jaundrusti, no tās 1,4km ar kājām. Varbūt tur ir septiņi pelēki kubi!?

 

-Andris Eglītis-

 

 

Foto: Ivars Grāvlejs, TvMaskava